טיפול בתופעת אין אונות בגלי הלם באמצעות מכשיר ED-1000 
אין אונות הינה תופעה שכיחה, לפי הסטטיסטיקה - 30% מהגברים בגילאי 50 עד 60 סובלים ממנה וכל גבר חווה לפחות פעם בחייו תופעה של אין אונות. לא חייבים לדבר על זה אך רצוי להיוועץ עם מומחים בתחום האורולוגיה ולטפל בנושא.
מידע נוסף...
צור קשר
שם מלא
אימייל
טלפון
סוג הטיפול
שאלות נפוצות

למה לבחור ב"ישועות" בטיפול בגלי הלם?

כי ב"ישועות" כל מטופל עובר בדיקה רפואית על ידי אורטופד מומחה לפני ובסוף כל סדרת טיפולים, הבדיקה ללא כל תשלום וללא כל מחויבות.
כי ב"ישועות" נמצא המכשיר האורטוספק, Orthospec המשוכלל ביותר בארץ, שנת יצור 2011.
כי ב"ישועות" תמצאו את המחיר הזול ביותר לטיפול או לסדרת טיפולים בכל הארץ.
המכשיר מאושר לשימוש ע"י ה-FDA האמריקאי, CE האירופאי ומשרד הבריאות בארץ.

מה הם גלי הלם וכיצד הם מטפלים בבעיות אורתופדיות במכשיר "אורטוספק"

גלי הלם אקוסטיים, המכוונים לאזורים שנפגעו מהסתיידות גידים ודלקות אחרות בגידים, ממוססים את החומר שגרם לדלקת וגורמים לו להיספג בגוף. גלי ההלם מרעידים את אזור ההסתיידות ומפוררים אותה. בנוסף, הם מגבירים את זרימת הדם במקום הפגוע, על ידי הרחבת כלי הדם וייצור כלי דם חדשים, ותורמים להיעלמות הדלקת והכאב.
טכנולוגיית גלי ההלם מקובלת שנים רבות כטיפול המפתח באבנים בדרכי השתן. טכנולוגיה זו של גלי הלם התפתחה מתוך טכנולוגית גלי ההדף (Shockwave), המשמשת לריסוק אבני כליה, טיפולים אורטופדיים ויישומים נוספים.
מזה שנים מטפל מכשיר האורטוספק בהצלחה רבה במגוון בעיות אורטופדיות, עובדה שבוססה במחקרים מדעיים.

כיצד משפיעים גלי הלם ?

על פי מחקרים מדעיים, לגלי הלם השפעה במספר מישורים: גלי הלם הם גלים אקוסטיים הנשלחים לאזור הטיפול. גלי ההלם מרעידים את אזור ההסתיידות ומפוררים אותה ובכך, מסייעים לטיפול בבעיות אורתופדיות. בנוסף, טיפול בגלי הלם מגביר את זרימת הדם במקום הפגוע, על ידי הרחבת כלי הדם וייצור כלי דם חדשים, שיפור זרימת הדם מזרז מאוד את ריפוי המצב הדלקתי ותורם להיעלמות הדלקת והכאב.
מהו היתרון של שימוש בגלי הלם ?
הטיפול במכשיר אינו כואב, אינו פולשני ואין לו תופעות לוואי. הטיפול בדרך כלל מהווה תחליף ושיפור לחלק מהטיפולים הפיזיותרפיים הידניים בגלל הכיווניות (מכוון במדויק למקום הבעיה) והחזרתיות(חזרה על הפעולה מספר רב של פעמים תוך כדי טיפול אחד)

איך עובד מכשיר האורטוספק?

מחולל סדרת גלים אקוסטיים, גלים-אלקטרומגנטים, גלי-אור וגלי-חום, בתדירות פעימות של 1,500-3,000 פעימות לדקה. הגלים מכוונים בדיוק רב לעבר אזור הבעיה.

כיצד נעשה הטיפול בגלי הלם?

הטיפול בגלי הלם נעשה באמצעות מכשיר האורטוספק (Orthospec), המטפל מכוון את ידית הטיפול (שבקצותיה נוצרים גלי הלם) לאזור שזקוק לטיפול. זמן הטיפול באזור אחד נמשך כ- 20 דקות,בישיבה או בשכיבה- בהתאם למקום הטיפול. יש לחזור על הטיפול מדי 7 עד 10 ימים. הצלחה מושגת בד"כ לאחר 4- 7 טיפולים. כמובן, שבעיה כרונית תצריך מספר גדול יותר של טיפולים.

איך וכמה זמן אורך הטיפול?

רוב הטיפולים נמשכים בין 20-30 דקות כשהמטופל שוכב או יושב בנינוחות ומכשיר גלי ההלם האורטוספק מוצמד לרקמה הפגועה ומתחיל לטפל בבעיה. בסיום הטיפול המטופל ממשיך בשגרת יומו הרגילה. ברוב המקרים מתחילים במינון של  פעם בשבוע ועל פי התקדמות ההחלמה ושיקולי המטפל, המרווחים בין הטיפולים גדלים.

מה היתרון של השימוש בגלי הלם?

היתרון במכשיר גלי הלם אורטוספק נובע מפעולה טכנולוגית ESYT ובעזרת גלי הלם אשר אינם פולשניים ואינם כוללים הקרנות וללא כל תופעות לוואי להבדיל מהטיפולים הנהוגים כיום (זריקות,כדורים או ניתוחים).

מהם אחוזי ההצלחה בטיפול בגלי הלם?

התשובה לשאלה זו היא, תלוי! מי המטופל? מהן מחלות הרקע שלו? איזה סוג פעילות גרם לבעיה? מהו הטיפול הקודם שקיבל אצל האורתופד בקהילה? כמה זמן הוא סובל? האם הוא זקוק לעזרים אורתופדים בנוסף לטיפול והאם הותאמו לו העזרים הנכונים? סיכויי ההצלחה תלויים בתשובות לשאלות אלה ובעוד גורמים משתנים הקשורים בחולה עצמו. מכאן נובע שידע רפואי נרחב יותר עוזרלהעריך משתנים אלו ולקבוע את התאמת הטיפול, מכאן גם נגזרים אחוזי ההצלחה לטיפול בגלי הלם אורטוספק.

מה אומרים המספרים?

המחקרים האחרונים שפורסמו מצביעים על שיעורי הצלחה לטיפול בגלי הלם באורטוספק בין 65% ל-95% ושיעור שיפור של 80% הוא השיעור השכיח ביותר שנמצא. השיפור נמדד על פי דיווח של המטופל עצמו בסקאלות של כאב ושיפור באיכות חיים ותפקוד כללי ברוב המחקרים שפורסמו.
מנתונים שנלקח וממרפאות ממרכז הארץ בשנת 2010 אלו היו אחוזי ההצלחה בטיפול בגלי הלם באמצעות האורטוספק:
• דורבן 95%-90%
• כתף - 90%-70%
• מרפק - טניס 90%; גולף 85%
• דלקת בגיד אכילס - 80%
• טרוכנטריקבורסיטיס (ירך) - 65%
• אי חיבור בשברים - 50%

מתי נשקול טיפול בגלי הלם?

כאשר הבעיה נמשכת יותר משישה חודשים- כלומר הפתולוגיה הגיעה לשלב הכרוני וכל הטיפולים השמרניים- מסורתיים שנוסו כשלו והברירות הנותרות הן ניתוח או טיפול פולשני, ברוב המקרים הטיפול בגלי הלם הינו האלטרנטיבה היחידה לניתוח על כל סיכוניו. בשלב הראשוני של הפתולוגיה- בשלב האקוטי, טיפולים שמרניים כמו: פיזיותרפיה, תרופות אנטי-דלקתיות, דיקור, זריקות סטרואידים וכדומה יכולים לעזור בפתרון הבעיה אך התועלת שלהם קטנה כאשר הבעיה נמצאת בשלב הכרוני. הסיבה לכך היא שטיפולים אלו נועדו להשפיע על התהליך הדלקתי הראשוני למשל- זריקות הסטרואידים יכולות להניב תוצאות טובות בהתחלה אך יעילותן קטנהבהמשך הטיפול מאחר וזהו אינו פתרון נכון לשלב הכרוני. אל תמתינו להחמרה! ההמתנה מדרדרת את המצב. במצב של דלקת גידים- מאחר והגידים הפגועים ממשיכים לפעול בזמן פעילויות היום- יום ממשיך להיווצר נזק לרקמת הגיד ובמקרים מסוימים אף עלול להיווצר קרע בגיד מצב פתולוגי הפוגע באיכות החיים ומחייב טיפול.
נזק נלווה- במצב של הזנחת הטיפול יכולות להיווצר בעיות באזורים אחרים, למשל- במקרים של “דורבן”, הכאב בדריכה עלול לגרום לצליעה או לשינוי בדפוס ההליכה בכדי להימנע מהכאב. עם הזמן, דפוס חדש זה ייצור עומס על הברכיים הירכיים והגב התחתון ואף עלול ליצור “דורבן” ברגל השנייה.

מי מוסמך לבצע טיפול בגל הלם?

מטפלים שעברו הסמכה מסודרת להפעלה וטיפול במכשיר האורטוספק – Orthospec וקיבל אישור להפעלת המכשיר.

ניסיתי טיפולים שונים אך ללא הטבה במצבי, כיצד אדע שהטיפול בגלי הלם ישפר את מצבי?

במקרים של דלקת גידים אקוטית -tendonitis - (בדרך כלל דלקת הנמשכת פחות משישה חודשים), טיפולים כמו: פיזיותרפיה, תרופות אנטי-דלקתיות וזריקות לאזור עוזרים ואף פותרים את הבעיה.הסיבה היא שהם פועלים לריפוי התהליך הדלקתי המתרחש ברקמה.  מטופלים אשר אינם חשים שיפור מטיפולים אלו נמצאים במצב שונה הנקרא   . tendonosis/tendinopathy -  זהו מצב כרוני בו ישנם שינויים ניוונים או שוני מבני ברקמה הפגועה שברוב המקרים רק ניתוח יעזור לתיקונה. לכן, טיפולים כמו זריקות לא יטיבו עם המצב מאחר והשלב הדלקתי בו הרקמה הייתהכבר עבר. מטרת הטיפול בגלי ההלם היא לעבוד על השלב הכרוני, לעורר את הרקמה הפגועה לבניה מחדש ולחזרה לשלב האקוטי בדרך אל ההחלמה מהבעיה. במצבים כרוניים הטיפול בגלי הלםהינו האלטרנטיבה השמרנית האחרונה לפני ניתוח על כל סיכוני וזמן השיקום לאחריו. הטיפול בגלי הלם נמצא יעיל גם בבעיות כרוניות הנמשכות יותר משנה וחצי!  לכן לא מאוחר לנסות לפתור אתהבעיה באופן שמרני ויעיל שמטפל בבעיה באופן יסודי.

האם הטיפול כואב?

כמו בכל טיפול, הרגישות משתנה מאדם לאדם ולכן כל טיפול מותאם ספציפית למטופל ע”י שינוי העוצמה והתדירות ועל פי תגובת המטופל. ברוב המקרים, לאחר כ-500 נקישות על האזור,מתחילתהליך של אל חוש הכאב המקומי ולכן גם לא מומלץ לבצע את הטיפול עם טשטוש/אל חוש חיצוני מאחר וזה פוגע בתהליך הפחתת הכאב הראשוני והמשני שהמכשיר יוצר. לאחר הטיפול המטופל ימשיך בשגרת יומו כרגיל. יתכן ויום-יומיים לאחר הטיפול תהיה רגישות מקומית, שטף דם קל או אפילו כאבים מוגברים. זהו מצב צפוי מאחר והטיפול הגביר משמעותית אתזרימת הדם למקום. לאחר זמן זה  צפויה הקלה בעוצמת הכאב ושיפור בתפקוד מאחר וזרימת הדם המוגברת פועלת לריפוי האזור וסילוק של חומרי פסולת שהצטברו ברקמה.

האם הטיפול בטוח?

הטכנולוגיה של הטיפול בגלי הלם מיושמת באירופה כבר יותר מחמישים שנה על מיליוני מטופלים. תופעות הלוואי הבודדות שנראו במטופלים בבעיות אורטופדיות היו זניחות, נדירות וקצרות טווחכמו- גירוד, אדמומיות או כאב קל וכמעט שאינן מופיעות במכשור הדור החדש. זהו טיפול בטוח ולא פולשני.

מתי אתחיל להרגיש את השפעת המכשיר?

רוב המטופלים חווים שיפור ראשוני כלשהו (בעוצמת או באופי הכאב) כמעט מייד לאחר הטיפול השני. בחלק מהמקרים זוהי תגובה ראשונית בעקבות גירוי היתר שהרקמה סופגת מהטיפול היוצר אל חוש מקומי ובחלק מהמקרים השינוי נשמר. תהליך הריפוי עשוי להימשך בין מס’ שבועות למס’ חודשים – תלוי בתגובה לטיפול, אך בדרך כלל הטיפול מפיג את הכאב עוד לפני השלמת תהליך הריפוי ברקמה וחשים בשיפור כבר בתחילת הטיפולים. אך חשוב לסיים את כל סידרת הטיפולים על מנת להגיע להחלמה מלאה.

אילו מקרים מתאימים לטיפול בגלי הלם?

הטיפול בגלי הלם פותר ביעילות מגוון רחב של בעיות שלד-שריר ובעיקר פתולוגיות של רקמות החיבור בגידים ורצועות במפרקים שונים למשל:
• כתף - הסתיידות/דלקת גידים כרוניות, "כתף קפואה".
• מרפק - מרפק "טניס/ גולף" epicondylitis -
• כף יד- "אצבע הדק" (תפס גידים באצבעות) trigger finger-
• תסמונת התעלה הקרפלית - carpal tunnel syn
• ירך - trochanteric bursitis
• ברך- דלקת כרונית בגיד הפיקה - Patellar Tendinopathy
• כף הרגל- דלקת בבורסה/בגיד אכילס - achillestendinopathy
• דלקת בקשת כף הרגל plantar fasciitis – עם או ללא "דורבן" heel spur - השפעה על רקמות אחרות – גלי ההלם משמשים לריפוי ואיחוי עצם- למשל בשברי מאמץ בקדמת השוק או חוסר איחוי בעצמות הקטנות של כף היד ופותרים בעיות של נקודות תפס שרירי לאורך עמוד השדרה הגורמים לכאבי גב.

במה אי אפשר לטפל?

הטיפול אינו מומלץ לבעלי קוצב לב לסובלים מסרטן בעצם, מבעיות מטבוליות מסוימות בעצמות הפרעות עצביות הטיפול אינו ניתן לנשים בהריון ולאזורי גוף בהם העצם עדיין לא סיימה את צמיחתה. 
חשוב לציין כי כל מטופל עובר בדיקה של רופא אורטופד מומחה אשר אמור לאשר או לא לאשר את הטיפול בגלי הלם במכשיר האורטוספק.

האם יש תופעות לוואי לטיפול בגלי הלם?

תופעות הלוואי הן נדירות. לעתים יש כאב מקומי או נפיחות מועטה באזור שבו ניתן הטיפול. חשוב לציין כי הטיפול אינו פולשני.

האם צריך מרווח מסויים בין טיפול לטיפול כאשר מטפלים עם גלי הלם?

תלוי באזור המטופל. בד"כ, כאשר משתמשים במכשיר גלי הלם מסוג אורטוספק, צריך להיות מרווח של 7-10 יום בין טיפול לטיפול.

מה לגבי טיפולי גלי הלם בדורבן?

הטיפול עם גלי הלם לבעיות דורבן הוא הטיפול היעיל ביותר שקיים כיום בעולם האורטופדי. גלי הלם לבעיות דורבן, דורבן העקב וכאבי עקב נותנים מענה יעיל במקרים בהם כל הטיפולים האחריםכשלו. טיפולי גלי הלם אף הוגדרו לאחרונה בחברות הביטוח כטיפולים דוחי ניתוח.  מיותר לציין כי הבעייה בדורבן היא בעייה עקשנית מאוד.

כמה זמן קיימת טכנולוגיית גלי הלם?

גלי הלם לטיפול בבעיות אורטופדיות נמצאים בשימוש קליני מזה כ- 8-9 שנים בארה"ב ובאירופה. טכנולוגיה זו התפתחה משיטת ה-ESWT לשימוש בבעיות אבנים בכליה ויישומים אחרים. בארץ ישנם מס' מכונים שפועלים מזה כ-6 שנים